Moi mili goście :)

sobota, 10 października 2015

Góry Sowie

GÓRY SOWIE to pasmo górskie w Sudetach Środkowych o długości ok. 26 km (13 km w najszerszym miejscu) między Górami Wałbrzyskimi a Górami Bardzkimi. Góry mają kształt wypiętrzonego wału, występują tutaj malownicze, długie doliny wdzierające się w główny masyw gór. Ze zboczy roztaczają się przepiękne panoramy na okoliczne miejscowości i oddalone pasma górskie. Można uprawiać tutaj wiele rodzajów turystyki – pieszą, rowerową, narciarską i nawet wodną (na Jeziorze Bystrzyckim). Pasmo pokrywa dość gęsta sieć szlaków turystycznych. Między przełęczami – Sokolą (754 m n.p.m.), Walimską (755 m n.p.m.) i Jugowską (801 m n.p.m.), znajduje się część z najwyższym szczytem tego pasma – Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. W ostatnim czasie odzyskała swoją świetność. Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej.


W Górach Sowich można zwiedzić słynne ostatnio podziemne korytarze hitlerowskiego kompleksu „Riese” – Włodarz, Osówka i Walim. W Zagórzu Śląskim znajduje się jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach - Jezioro Bystrzyckie. 


Kamienna tama w Lubachowie powstała w latach 1911-1914. Ma wysokość 44 m, u podstawy ma 29 m grubości, a w koronie 3,5 m. Korona zapory jest udostępniona do zwiedzania.Nad Jeziorem Bystrzyckim na Górze Chojna wznosi się Zamek Grodno.Z wieży rozlega się cudowny widok na okoliczne góry i jezioro.W każdej miejscowości można znaleźć jakąś architektoniczną perełkę. Poniżej kościół w Sierpnicy


Przez Góry Sowie przebiega nieczynna linia kolejowa ze Świdnicy do Jedliny-Zdrój, niesamowite, niestety niszczejące wiadukty, tory na skalnych półkach, tunele, malownicze stacyjki. Kilka lat temu mieliśmy przyjemność przejechać się spalinową drezyną do Zagórza Śląskiego, wiadukty z tej perspektywy są jeszcze bardziej imponujące.
O historii tej linii oraz planach reaktywacji można było przeczytać w Nr 40 tygodnika Polityka.


Góry Sowie to wspaniałe miejsce na krótkie, jedno, dwudniowe wypady. Dobra baza noclegowa, schroniska, restauracje. Jest tutaj pięknie szczególnie jesienią. I co najważniejsze - Góry Sowie znajdują się w odległości kilkunastu kilometrów od mojego domu w Świdnicy. Serdecznie polecam i zapraszam.

18 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuje za cudny spacerowy relaks po cały dniu roboty...Jeszcze z Tobą kochana...Z przyjemnością pospacerowałam i pozwiedzałam...Buziaki pa....

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna fotorelacja z pięknymi zdjęciami:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam jeszcze :) dzięki za wirtualny spacer :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudnie , nigdy tam nie bylam!

  OdpowiedzUsuń
 5. nigdy tam nie byłam...a widzę ,że warto:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam dość dobrze te okolice, ale na Wielkiej Sowie mnie nie było ! Muszę to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Olu, okolica ma tyle do zaoferowani, że post mógłby się ciągnąć w nieskończoność...
  Pozdrawiam i jak znajdziesz chwilę to zapraszam do zabawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. I dlatego warto tam pojechać...trzeba o tym pomyśleć!

  OdpowiedzUsuń
 9. Super wycieczka! Szkoda że tak daleko ode mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ach...śliczne widoki :)
  Muszę tam zajrzeć w przyszłym sezonie.
  Dziękuję za wycieczkę

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za ciekawą relację. Jeśli tylko będę miała okazję, wybiorę się.

  OdpowiedzUsuń
 12. Spędzałam tam ubiegłoroczne wakacje i muszę powiedzieć, że było wspaniale! Przyłączam się do zachwytów :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie wyglądają te cudowne miejsca na Twoich zdjęciach :-)
  Uwielbiam Góry Sowie :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakie piękne miejsce...aż chce się tam być i zobaczyć na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wstyd się przyznać ale nigdy nie byłam... :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie we wrześniu byłam nad Jeziorem Bystrzyckim,widziałam tą piękna tamę i zwiedzałam również Zamek Grodno! Wspaniałe miejsca, byłam nimi oczarowana :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wizytę i komentarz :)